Board index » GTA SAN ANDREAS » GFZONE The Godfather Server » Sugestii

 


Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.
Author Message
PostPosted: Mon Jun 17, 2019 1:04 am
  

User avatar
SysOP
SysOP

Joined: Sat May 04, 2019 3:41 pm
Posts: 447
Vă salut prieteni,

Avem în continuare nevoie de sprijinul vostru în ceea ce privește REGULAMENTUL GENERAL. Dacă aveți propuneri (ce v-a plăcut în trecut pe GFZONE / ce nu v-a plăcut în trecut pe GFZONE) referitoare la desfășurarea jocului, ne-am bucura să avem ocazia de a le citi în acest topic. Singura rugăminte este aceea de a nu veni cu idei fanteziste care se îndepărtează de ideea principală.

Vă mulțumim pentru ajutor!


          Top  
 
PostPosted: Mon Jun 17, 2019 1:05 am
  

User avatar
The Triads LEGEND
The Triads LEGEND

Joined: Thu Jun 06, 2019 6:03 pm
Posts: 153
1) Să nu se mai dea ban permanent pentru cheats-uri. Maxim 3 luni.
S-au făcut multe greşeli în trecut şi s-au banat şi persoane fără nicio vină.
O să spuneţi că vor profita de chestia asta şi vor rupe codul. Eu vă zic că nu. Cine se riscă pentru 20-30 de kill-uri la war să stea 90 de zile pe tuşă? Parcă nu prea renteaza :lol:

2) Să nu mai existe interzisuri şi alte babauri de genul. Chestia asta e chiar o prostie.
Ai prins pe cineva care a gresit, l-ai ars şi cu asta basta. Oricum unii interzişi jucau şi înainte şi altii nu.

3) Să existe Regulamente pentru absolut orice. De la Regulamentul pentru Acordarea Wanted până la Regulamentul Helperilor şi Liderilor.
Şi să fie bine puse la punct. Pe vechiul GFZone, unii admini (nu dau nume... Droopy) interpretau regulile spre final dupau cum voiau şi mai şi născoceau reguli care nu existau... acele reguli nescrise :lol:

P.S. Pot da şi eu o mână de ajutor la elaborarea Regulamentelor.

4) Adminii să fie neapărat persoane care au peste 16-17 ani. No offence.
Nu am nimic împotrivă ca helperii să aibă şi mai puţin de 16 ani şi în general nu am nimic cu nimeni. Dar am văzut unde se ajunge cu persoane nepotrivite în staff.
Să fii admin înseamnă să iţi asumi unele decizii şi ar fi mai bine să fie aşa.

_________________
"Do not wait for the last judgement. It takes place every day."
~ Albert Camus ~


          Top  
 
PostPosted: Mon Jun 17, 2019 1:32 am
  

User avatar
Grove Street LEGEND
Grove Street LEGEND

Joined: Sun Jun 02, 2019 11:44 am
Posts: 332
La war , neaparat alt vw fiindca vin multi civili ratati si trag .
Turf-uri pe toata mapa .
Sa existe si /bonusmis cum era inainte .
La fiecare payday cate 15min de /deathmatch daca se poate .
Sa nu se mai ia banii pe electricitate la payday ca altfel nu faci bani niciodata .
Sa existe si functia de Primar 4fun .
Sa se poate da turf 24/24 daca sunt 5-6 on sau macar de la 12:00 - 22:00 .
Doar 3 zone de war : BSLS / GSLS / BlackBurry . La matsshop e de kkt .
Sa nu poti folosi comanda de rank-up daca nu are zilele necesare .


_________________
Am pierdut la cazino !


          Top  
 
Offline
PostPosted: Mon Jun 17, 2019 1:38 am
  

User avatar
FBI LEGEND
FBI LEGEND

Joined: Mon May 06, 2019 5:01 pm
Posts: 977
@HipHopFury:

Ai înțeles greșit! Aceste sugestii ale tale trebuiesc propuse într-un topic separat (deși au mai fost propuse și luate în considerare de noi). Aici discutăm numai despre ce înseamnă REGULAMENT GENERAL, adică regulile după care să se desfășoare jocul: DM, DB, Safezones, sancțiuni aplicate pentru cheats bug-abuse, limbaj etc.

Eu de exemplu propun să nu mai fie interzis Key Binderul. Adică eu toată viața am jucat cu el, nu știu dacă pot să mă opresc acum.
:rofl:


          Top  
 
PostPosted: Mon Jun 17, 2019 1:50 am
  

User avatar
The Triads LEGEND
The Triads LEGEND

Joined: Thu Jun 06, 2019 6:03 pm
Posts: 153
Altă chestie care cred că merită propusă e ca fiecare jucător banat sa aiba la dispoziţie 3 cereri de apel, dacă consideră ca sancţiunea este fie prea mare, fie nejustificată.
Fiecare apel să fie judecat de admini diferiţi şi în niciun caz de cel care a acordat ban-ul. De fapt, adminul care a banat să nu aibă drept să răspundă în niciuna dintre cele 3 cereri.

Să se facă un Topic separat la Secţiunea Cereri Unban numit Tribunal. Dupa ce se răspunde la cererea de unban de către un admin, jucătorul să mai poată face încă 2 la Tribunal.

Exemplu:
[Primul apel] [Meyer_Lansky] - unde se va reanaliza situaţia de către 2 admini
[Al doilea apel] [Meyer_Lansky] - unde se reanalizează ultima dată de 3 admini, diferiţi de cei de la primul apel

Tribunalul va putea să scoată sancţiunea sau să o reducă faţă de cea iniţial aplicată, dar cu argumente.

_________________
"Do not wait for the last judgement. It takes place every day."
~ Albert Camus ~


          Top  
 
PostPosted: Mon Jun 17, 2019 2:02 am
  

User avatar
Grove Street LEGEND
Grove Street LEGEND

Joined: Sun Jun 02, 2019 11:44 am
Posts: 332
I. Limbaj

Permitem jucătorilor noștri să se exprime liber, dar fără a folosi înjurături sau insulte grave la adresa celorlalți jucători, pe chaturi globale sau pe chaturile facțiunilor.

1. Jignirile, insultele sau limbajul vulgar aduse unui jucator:

La prima abatere vor fi sanctionati cu mute intre 5 si 60 de minute.
La a doua abatere vor fi sanctionatu cu mute intre 60 de minute si 240 de minute.
La a treia abatere warn/ban intre o zi si 7 zile in functie de gravitate.

2. Jignirile, insultele sau limbajul vulgar aduse oricărui membru al staff-ului:

Jigniri: Se va sanctiona cu mute 120 de minute.
Limbaj vulgar sau insulte grave: Se va sanctiona in functie de gravitate si antecedente, cu ban, intre 3, 14 sau 30 de zile.


3. Bug Abuse

a) Exploatarea bugurilor jocului/serverului este strict interzisa si se pedepseste cu warn
b) Abuzurile grave, precum furat bunuri, facut bani se pedeseste la prima abatere cu ban 7 zile si setat contul pe 0, la a doua abatere se pedeseste cu ban 30 zile si contul setat pe 0.



4. Reclama

Nu permitem să faceţi reclamă altor comunităţi sau servere care nu aparţin de GFZONE şi veţi fi sancţionaţi cu ban permanent pentru conturile până în nivelul 3 şi cu ban 30 zile pentru conturile de level 3 sau mai mare. În funcţie de caz, cei de level 3 sau mai mare pot fi somaţi să înceteze pronunţarea anumitor cuvinte interzise, ulterior, dacă nu se încetează, recurgandu-se la ban.


5. Sancţiunile pentru folosirea c-bugului/c-shotului/c-slideului pentru a-ti crea avantaje sunt următoarele:

Prima abatere: Ban 3 zile;
A doua abatere: Ban 7 zile;
A treia abatere: Ban 15 zile.

II. Conturile multiple

Pe server-ul nostru permitem utilizarea a maximum 2 conturi multiple (1 principal, al 2-lea secundar), dar cu condiţia să nu transferaţi bani sau bunuri personale (asta include maşini personale, case şi afaceri) .

Prima abatere: Bunurile confiscate și/sau ban 4 zile.
A doua abatere: Ban 7 zile + bunurile confiscate.
2. Ne rezervăm dreptul de a sancționa abaterile de la regulamentul general pe toate conturile deținute.



III. DEATHMATCH, DRIVE-BY ȘI HELI-BLADE


Deathmatch-ul se definește prin atacarea unui jucător sau a vehiculului în care se află.
Deathmatch-ul (prescurtat DM) realizat cu o armă de foc (deagle, M4, shotgun etc.) şi cel cu pumnii / o armă albă (bată de baseball, crosa de golf etc.) vor fi sancţionate diferenţiat, timpul pentru fiecare sancţiune fiind automat, atât pe joc cât şi pe panel. În cazul DM-ului cu armele este necesară atingerea cu un singur glonţ pentru a putea fi sancţionat, în schimb, pentru a putea fi sancţionaţi pentru DM cu pumnii trebuie să scădeţi circa 15-20 HP victimei/victimelor.
Drive-by (prescurtat DB) reprezintă călcarea unui jucător cu maşină, iar Heli-Blade (prescurtat HB) reprezintă lovirea unui jucător cu elicea unui elicopter. Aceste acţiuni se sancţionează.
DM-ul, DB-ul / HB-ul va fi sanctionat cu jail timp de 30 minute.

1. Sanctiunile pentru folosirea armelor din postura de sofer sunt urmatoarele:

Prima abatere: Jail 30 de minute;
A doua abatere: Jail 60 de minute;
A treia abatere: Warn + Jail 60 de minute.
Începând de la a treia abatere sancţiunile vor fi x2 faţă de sancţiunea precedentă.


2. Sanctiunile pentru deathmatching-ul in safe zone (spawn-uri (aici sunt incluşi jucătorii care au locul de spawn acolo), perimetrul de spawnare la case, joburile legale (atat unde se ia jobul cat si in timpul jobului) şi zonele marcate cu “SAFEZONE”) sunt urmatoarele:

Prima abatere: Jail 60 de minute;
A doua abatere: Warn;
A treia abatere: Warn + Jail 60 de minute.
Începând de la a treia abatere sancţiunile vor fi x2 faţă de sancţiunea precedentă.


3. Sanctiunile pentru Drive-By din postura de pasager cu Deagle, Sawn-off Shotgun sau Combat Shotgun (ori cu alte arme din postura de pasager FĂRĂ şofer) sunt urmatoarele:

Prima abatere: Jail 30 de minute;
A doua abatere: Jail 60 de minute;
A treia abatere: Warn + Jail 60 de minute.


IV. Comportamentul NON-FP

1. Ultiziarea comenzii /quit sau provocarea crash-urilor când sunteţi somaţi de poliţişti;

Prima abatere: Jail 60 de minute;
A două abatere: Warn;
A treia abatere: Warn + Jail 60 de minute.
Începând de la a treia abatere sancţiunile vor fi x2 faţă de sancţiunea precedentă.


2. Utilizarea comenzii /quit sau provocarea crash-urilor când sunteţi prinşi de poliţie şi aveţi wanted;

Prima abatere: Jail 60 de minute;
A două abatere: Warn;
A treia abatere: Warn + Jail 60 de minute.
Începând de la a treia abatere sancţiunile vor fi x2 faţă de sancţiunea precedentă.

3. Utilizarea comenzii /quit sau provocarea crash-urilor atunci când sunteţi legat de un mafiot;

Prima abatere: Jail 60 de minute;
A două abatere: Warn;
A treia abatere: Warn + Jail 60 de minute.
Începând de la a treia abatere sancţiunile vor fi x2 faţă de sancţiunea precedentă.

4. Utilizarea comenzii /repair atunci cand sunteti atacati;

Prima abatere: Jail 30 de minute;
A două abatere: Jail 60 de minute;
A treia abatere: Warn.
Începând de la a treia abatere sancţiunile vor fi x2 faţă de sancţiunea precedentă.

5. Atacarea unui jucător şi retragerea în safe zone după ce respectivul a ripostat;

Prima abatere: Jail 60 de minute;
A două abatere: Warn;
A treia abatere: Warn + Jail 60 de minute.
Începând de la a treia abatere sancţiunile vor fi x2 faţă de sancţiunea precedentă.

6. Evitarea gloantelor prin alergarea in cercuri sau prin Bunny Hop;

Prima abatere: Jail 30 de minute;
A două abatere: Jail 60 de minute;
A treia abatere: Warn.
Începând de la a treia abatere sancţiunile vor fi x2 faţă de sancţiunea precedentă.

7. Sanctiunile pentru ieşirea din limitele hărţii când eşti urmărit de poliţie sunt următoarele:

Prima abatere: Jail 60 de minute;
A două abatere: Warn;
A treia abatere: Warn + jail 2 ore.
Începând de la a treia abatere sancţiunile vor fi x2 faţă de sancţiunea precedentă.

8. Acordarea wanted-ului pe baza comenzii /find, fara ca suspectul sa fie vazut de catre politisti.

Prima abatere: Jail 30 de minute;
A două abatere: Jail 60 de minute;
A treia abatere: Warn.
Începând de la a treia abatere sancţiunile vor fi x2 faţă de sancţiunea precedentă.

ATENŢIE: În această categorie de sancţiuni mai sunt incluse şi situaţii neprevăzute.



V. Exploatarea regulilor

1. Realizarea unei reclamaţii împotriva unui jucător este permisă numai în cazul în care aţi fost implicat direct.

Prima abatere: Warn;
A doua abatere: Ban o zi;
A treia abatere: Ban 3 zile.
Începând de la a treia abatere sancţiunile vor fi x2 faţă de sancţiunea precedentă.

2. Instigarea unui jucator (Provocare/Intaratare/Vanatoare)

Prima abatere: Warn;
A doua abatere: Ban 3 zile;
A treia abatere: Ban 7 zile.
Începând de la a treia abatere sancţiunile vor fi x2 faţă de sancţiunea precedentă.



VI. Inselatorie

Inselatoriile sau tentativele de a insela alti jucatori este interzisa si se pedepseste dupa cum urmeaza:

La prima abatere se sanctioneaza cu ban 7 zile;
La a doua abatere se sanctioneaza cu ban 14 zile plus contul setat pe 0;
La a treia abatere sa sanctioneaza cu ban permanent.


VII. Alte reguli

1. Ameninţări

Sancţiunile pentru ameninţări (aici sunt incluse ameninţările cu ban, ameninţarea jucătorilor pretinzând că eşti admin, amenintarea cu scoaterea din functie a unui membru al staff-ului) sunt următoarele:

La prima abatere: Warn;
La a doua abatere: Ban 3 zile;
La a treia abatere: Ban 7 zile.
Începând de la a patra abatere sancţiunile vor fi x2 faţă de sancţiunea precedentă.

2. Vânzarea conturilor sau a bunurilor pe bunuri materiale / Afaceri.

Nu sunt permise afacerile cu bunuri între servere, conturi sau bunuri de pe conturi în schimbul a bunuri reale.

Tentativa de a încalcă regulă menţionată mai sus duce la banarea contului pentru 14 zile.
Ducerea la bun sfârşit a unei afaceri ce încalcă regula menţionată mai sus poate aduce o sancţiune cu ban de la 14 zile la permanent.
ATENŢIE: Aici sunt incluse toate conturile implicate în tranzacţie.

3. Abuzul de funcţie

Sancţiunile pentru abuzul de funcţie (aici sunt incluse acordarea licenţelor la negru, adică fără bani, utilizarea comenzii /su de către poliţişti asupra mai multor jucători fără un motiv, etc = ce considera un administratorii.) sunt următoarele:

La prima abatere: Warn + demiterea din facţiune;
La a doua abatere: Ban 3 zile + demiterea din facţiune.
Începând de la a două abatere sancţiunile vor fi x2 faţă de sancţiunea precedentă.

4. Spargerea conturilor

Staff-ul GFZONE îşi rezervă dreptul de a selecta cazurile de spargere de cont pe care să le rezolve. De asemenea Staff-ul poate sancţiona persoanele implicate în tentative sau spargeri de conturi.

La prima abatere: Ban 30 zile.
La a doua abatere: Ban permanent pe cont.

5. Deranjarea evenimentelor

Sancţiunile pentru deranjarea evenimentelor sunt următoarele:

La prima abatere: Jail 30 de minute;
La a doua abatere: Warn + jail o ora;
La a treia abatere: Warn + jail doua ore.
Începând de la a treia abatere sancţiunile vor fi x2 faţă de sancţiunea precedentă.

6. AFK în locuri nepermise (spawn point, mijlocul străzii sau orice loc care încurcă alt jucător)

Sancţiunile pentru AFK în locuri nepermise este de /kick.

7. Inactivitate

Jucătorii cu o inactivitate mai mare de 29 zile vor fi deposedaţi de bunurile materiale de pe cont (afacere şi/sau casă). Această regulă se aplică şi în cazul în care jucătorii respectivi au ban sau cont blocat.
ATENŢIE: Logarea pe cont o dată sau de două ori pe luna se consideră tot inactivitate.

8. Santajul

Este interzisă șantajarea sau tentativa de a șantaja un jucător să nu-i faci reclamație/să retragi reclamația pe care i-ai făcut-o cât și să plătești pe cineva să nu-ți facă reclamație/să retragă reclamația .

_________________
Am pierdut la cazino !


          Top  
 
PostPosted: Mon Jun 17, 2019 2:04 am
  

User avatar
The Triads LEGEND
The Triads LEGEND

Joined: Thu Jun 06, 2019 6:03 pm
Posts: 153
@HipHopFury:

La unele încălcări scrie ceva de prima abatere, a doua abatere, a treia etc.
Cum le vei contoriza? :)

HipHopFury wrote:
8. Santajul
Este interzisă șantajarea sau tentativa de a șantaja un jucător să nu-i faci reclamație/să retragi reclamația pe care i-ai făcut-o cât și să plătești pe cineva să nu-ți facă reclamație/să retragă reclamația .

Asta îmi place :))

_________________
"Do not wait for the last judgement. It takes place every day."
~ Albert Camus ~


Last edited by Meyer_Lansky on Mon Jun 17, 2019 2:06 am, edited 2 times in total.

          Top  
 
PostPosted: Mon Jun 17, 2019 2:05 am
  

User avatar
Grove Street LEGEND
Grove Street LEGEND

Joined: Sun Jun 02, 2019 11:44 am
Posts: 332
Le scrie adminu la notite in telefon

_________________
Am pierdut la cazino !


          Top  
 
PostPosted: Mon Jun 17, 2019 6:00 am
  

Membru
Membru

Joined: Sat May 18, 2019 9:50 pm
Posts: 459
Meyer_Lansky wrote:
1) Să nu se mai dea ban permanent pentru cheats-uri. Maxim 3 luni.
S-au făcut multe greşeli în trecut şi s-au banat şi persoane fără nicio vină.
O să spuneţi că vor profita de chestia asta şi vor rupe codul. Eu vă zic că nu. Cine se riscă pentru 20-30 de kill-uri la war să stea 90 de zile pe tuşă? Parcă nu prea renteaza :lol:

2) Să nu mai existe interzisuri şi alte babauri de genul. Chestia asta e chiar o prostie.
Ai prins pe cineva care a gresit, l-ai ars şi cu asta basta. Oricum unii interzişi jucau şi înainte şi altii nu.

3) Să existe Regulamente pentru absolut orice. De la Regulamentul pentru Acordarea Wanted până la Regulamentul Helperilor şi Liderilor.
Şi să fie bine puse la punct. Pe vechiul GFZone, unii admini (nu dau nume... Droopy) interpretau regulile spre final dupau cum voiau şi mai şi născoceau reguli care nu existau... acele reguli nescrise :lol:

P.S. Pot da şi eu o mână de ajutor la elaborarea Regulamentelor.

4) Adminii să fie neapărat persoane care au peste 16-17 ani. No offence.
Nu am nimic împotrivă ca helperii să aibă şi mai puţin de 16 ani şi în general nu am nimic cu nimeni. Dar am văzut unde se ajunge cu persoane nepotrivite în staff.
Să fii admin înseamnă să iţi asumi unele decizii şi ar fi mai bine să fie aşa.

Da ca mie oricum ca si gang member unde trebuie level 6 mi e greu sa las afk 3 zile incat sa fac level sa pot juca alea 3 luni.
Trebuie facut ceva in-game sa se evite programelele, multi sunt contra pentru sugestia mea ca factiunea in care e prins un codat la war sa piarda in favoarea adversarului la war si asta numai pentru ca se stie ca se va juca cu cod. Trebuie gandit logic ca ambele aliante aveau activati, nu numai grove si nu numai ballas, pe toti ii auzeai ca ala are ca ala baga etc. Azi pierzi tu, maine pierde si ala daca are. Nimeni nu o sa riste dupa 2-3 pierderi sa mai bage, pana la urma de asta se si baga cod sa se castige dar cu un admin bun 80% va pierde iar eu unul intr o situatie din asta mai bine ma lipsesc decat sa stiu ca daca ma activez pierdem si iau si ban deci nici macar nu am castigat.
Se poate pune si o comanda gen /warkick gang nume(codatul). Factiunea sa fie exclusa, jucatorul banat si se continua warul cu restul factiunilor gen 3v2 dar MINUS killurile codatului care a fost prins + killurile factiunii din care facea parte

Hiphopfury :)))) telefoane...
Se poate face o comanda in-game pentru abateri, daca nu, si pe forum se poate pune. Daca nu, sa se mareasca numarul warnurilor si tot ce nu se sanctioneaza cu ban mai mare de o saptamana sa se sanctionese cu warn indiferent de numarul abaterilor.
Eu cand eram admin foloseam search pe reclamatii si vedeam cum sta baiatul reclamat si cate posturi are.


Orice persoana care stie ca cineva joaca cu cod(skype, /w etc) ban 2 sapt.
Sa nu se dea admin incompetentilor sau alora care va scot sambata la bere
Sa nu se puna lider o persoana care are mai putin de 17-18 ani
+ pentru primar
- pentru electricity, daca te duce capul tragi tare si iei casa in zona buna unde trec multi civili/newbie care vor masina si compensezi banii din rent.
Nu va inteleg, care mai e rostul jocului daca vreti bani usor si dm la payday? Sa se ceara gamemode dm. Sunt eventuri, tu ca gang member poti iesi in strada sa tot dai dupa vla si ballas ca si ala e dm. Turf la fel, pentru asta exista. Exact pentru asta s-a pus turf inainte


          Top  
 
PostPosted: Mon Jun 17, 2019 10:32 am
  

User avatar
VLA LEGEND
VLA LEGEND

Joined: Wed Jun 05, 2019 12:18 pm
Posts: 88
Ban permanent pentru coduri! Nu poti lua ban pentru cod daca nu ai cod,mai bine zis sa fie adminii atenti la banuri si gata. Si un topic pentru reevaluare ban,unde sa rezolve un admin mai mare problema,sau cineva capabil nu ca cel care a dat banul. Sa nu mai primesti warn cand reclami un admin.

_________________
Image


          Top  
 
 
Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.



Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


Display posts from previous:  Sort by  
Jump to:  

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum


cron
Powered by GFZONE © 2024 GFZONE Design Team